menu>
MOSIR Kościan
szukaj
Deklaracja dostępności BIP


Sauny

Sauna ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przygotowuje organizm do walki z infekcjami, ponieważ nagła i duża zmiana temperatur wzmacnia układ immunologiczny. Kąpiel w saunie oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga odchudzanie. Zbawiennie wpływa na wygląd i zdrowie skóry oczyszczając ją z tłuszczu, łoju i martwych komórek. Po wizycie w  saunie skóra jest gładsza i zaczyna lepiej oddychać.

Mamy do Państwa dyspozycji cztery rodzaje saun:

 • Sauna fińska (sucha) – to propozycja dla osób, które dobrze znoszą wysokie temperatury. Kąpiel odbywa się w suchym powietrzu, którego temperatura sięga 90-110 stopni Celsjusza przy wilgotności 5-10 proc. W takiej saunie skóra oczyszcza się najszybciej. Trzy dziesięciominutowe wejścia do sauny pozwalają pozbyć się od 300 do 400 kcal. Przeciwwskazaniem do korzystania z tej sauny jest problem z naczynkami krwionośnymi.
 • Sauna fińska (sucha) z elementami soli morskiej - jest przeznaczona również dla osób, które dobrze znoszą wysoką temperaturę. Seans odbywa się 95 stopniach Celcjusza, przy wilgotności 5-10 proc. Atrakcją tej sauny jest możliwość polewania wodą kamieni i dostosowanie wilgotności powietrza do własnych możliwości zdrowotnych.
 • Sauna parowa - jest przeznaczona dla osób, które nie czują się dobrze w wysokich temperaturach. W tej saunie będzie ona niższa i wynosi od 40-60 stopni, przy czym jest bardzo wysoka wilgotność, która może sięgać nawet 100 procent. Para sprzyja odprężeniu i zwiększa poczucie relaksu.
 • Sauna na podczerwień – to propozycja niemal dla wszystkich, także dla osób starszych i osób z kłopotami krążenia. Jest to szczególny rodzaj sauny oddziałującej na ciało promieniami podczerwonymi, które docierają do 4 cm w głąb tkanek, przez co pocimy się mocniej niż w pozostałych typach saun. Dzięki temu organizm może szybciej wydalać oprócz wody także tłuszcz, metale ciężkie, kwasy i związki toksyczne. W takiej saunie można przebywać aż do 30 minut. W tym czasie spalamy od 900 do 2000 kcal. Temperatura w saunie na podczerwień oscyluje wokół 50 stopni Celsjusza.

Z sauny fińskiej zaleca się korzystać raz w tygodniu bez względu na porę roku. Z sauny parowej i infrared można korzystać częściej.

Z sauny nie powinniśmy korzystać jeśli mamy: podwyższoną temperaturę, stany zapalne, otwarte rany, zaburzenia układu krążenia, cukrzycę, zaburzenia rytmu serca, gruźlicę.

Osoby mające problemy zdrowotne powinny skonsultować się z lekarzem, który określi czy w danym przypadku korzystanie z sauny nie spowoduje niepożądanych skutków zdrowotnych.

Podstawowe zasady korzystania z sauny:

 1. Z sauny nie należy korzystać bezpośrednio po jedzeniu, ani na czczo. W żadnym wypadku nie należy korzystać z niej po wypiciu alkoholu.
 2. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało i osuszyć je ręcznikiem.
 3. Przed wejściem do sauny należy zdjąć biżuterię aby nie była przyczyną poparzeń, stroje kąpielowe z syntetycznych materiałów oraz klapki. Okryć się można ręcznikiem z materiałów naturalnych.
 4. W saunie fińskiej i infrared podkładamy ręcznik pod całe ciało (do sauny parowej nie zabieramy ręcznika). W saunie suchej oddychać należy ustami, aby nadmiernie nie wysuszyć śluzówki nosa.
 5. Czas pobytu w saunie zależy od samopoczucia i kondycji. Jedno wejście do sauny fińskiej i parowej powinno trwać około 5-15 minut, a całkowity czas nie powinien przekraczać 30 minut dziennie, np. 2 x 15 minut lub 3 x 10 minut.
 6. Po kąpieli w saunie należy ochłodzić ciało wodą. Chłodzenie powinno trwać od kilku do kilkunastu minut i odbywać się zawsze od stóp w kierunku serca.
 7. Po ochłodzeniu należy kilkanaście minut odpocząć w pozycji leżącej lub siedzącej.
 8. Cały cykl (kąpiel i chłodzenie) można powtórzyć 2-3 razy w zależności od samopoczucia i wydolności organizmu.
 9. Po ostatnim ochłodzeniu ciało myjemy letnią wodą bez mydła, aby nadmiernie nie wysuszyć skóry.
 10. Po zabiegu należy odpocząć i uzupełnić ubytek płynów w organizmie.

CENNIK

 • 1 minuta sauny - 0,74 zł
 • Promocyjna oferta (basen i sauna lub sama sauna )

         - 30 minut - 23,00zł

         - 60 minut - 35,00zł

         - 80 minut - 45,00zł

         -120 minut - 66,00zł

 

Bilety wstępu dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny 

 • bilet wstępu –  0,64 zł/1 minuta;


Bilety wstępu dla osób posiadających KARTĘ MIESZKAŃCA

 • 1 minuta sauny - 0,64 zł
 • Promocyjna oferta (basen i sauna lub sama sauna )

         - 30 minut - 21,00zł

         - 60 minut - 31,00zł

         - 80 minut - 39,00zł

         -120 minut - 55,00zł


Bilety wstępu dla osób posiadających Kartę Mieszkańca i Kartę Dużej Rodziny

 • bilet wstępu –  0,64 zł/1 minuta;GODZINY OTWARCIA

Od poniedziałku do piątku sauna infrared oraz fińska solna czynne od godz. 8:00, pozostałe sauny czynne od godz. 15:00.

W soboty, niedziele i święta sauny czynne od godz. 8:00

Istnieje możliwość korzystania z własnych olejków aromatycznych i realizacji zamówienia oprawy muzycznej według indywidualnych potrzeb klienta.

LOKALIZACJA

Sauny znajdują się w budynku krytej pływalni MOSiR przy ul. Nacławskiej 84. Więcej informacji i rezerwacja pod numerem telefonu 65 512 04 77.

obiekty