menu>
MOSIR Kościan
szukaj
Deklaracja dostępności BIP


Park miejski im. Kajetana Morawskiego

15-hektarowy Park Miejski im. Kajetana Morawskiego to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin i dobre miejsce do biegania, jazdy na rowerze, spacerów i uprawiania nordic walking. Graniczący z parkiem kanał Obry przyciąga w to miejsce wędkarzy i kajakarzy. Śnieżną zimą w parku panują dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

Kilkadziesiąt metrów od wejścia do parku od strony ulicy Bączkowskiego mieści się plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci w różnym wieku. Ustawiono na nim linowe tory przeszkód, małą zjeżdżalnię, ścianki wspinaczkowe, trampolinę, sprężynową karuzelę i równoważnię.

Park ma charakter lasu mieszanego z wytyczonymi alejkami i ścieżkami, które dostosowano do standardów XXI wieku nie tracąc niczego z jego wyjątkowych walorów przyrodniczych. Rosną w nim 32 gatunki drzew głównie: sosny, świerki, robinie, klony, dęby, wiązy, a także graby, jesiony, brzozy, jawory, olchy i kasztanowce. Z rzadziej spotykanych gatunków można spotkać chojnkę kanadyjską, daglezję zieloną, sosny czarną i wejmutkę, świerk Engelmanna - z drzew iglastych oraz orzech czarny, trójiglicznię, dąb czerwony, czeremchę późną i klon srebrzysty – z drzew liściastych. Park porośnięty jest bluszczem pospolitym, występuje także konwalia majowa.

Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Kajetana Morawskiego w Kościanie była częścią projektu "Kościański trakt rekreacyjny" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowanego ze środków EFRR realizowanego przez Gminę Miejską Kościan w latach 2010-2014. Wartość całego projektu wyniosła 4 527 607,06 zł, dofinansowanie ze środków UE wyniosło 2 942 944,58 zł.

LOKALIZACJA

Granice parku wytycza Kościański Kanał Obry i ulice: Marcinkowskiego, Bączkowskiego, Koszewskiego. Poprzez ciągi spacerowe nad kanałem Obry park łączy się z centrum miasta. Można tu dojechać samochodem pozostawiając auto na parkingu na Al. Koszewskiego, bądź przy Skwerze Krimpen – w pobliżu Zajazdu U Dudziarza. Do parku można dopłynąć także kajakiem i wysiąść na przystani w środku parku, bądź przy jazie regulującym poziom rzeki i łączącym ścieżki rowerowe prowadzące do centrum miasta i wsi Kiełczewo.

 

 


Pokaż Kościan, Park Miejski im. Kajetana morawskiego na większej mapie

obiekty