menu>
MOSIR Kościan
szukaj
Deklaracja dostępności BIP


Zapytania odnośnie przetargu

Pytanie 1

Zamawiający w opublikowanej specyfikacji powołuje się na art. 29 ust. 3a ustawy Prawo Zamówień Publicznych wyznaczając konieczność zatrudniania ratowników wodnych w oparciu o umowę o pracę.

Jednocześnie pomijając art. 36 ust. 8a litera c nie wskazując rodzaju czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudniania na podstawie umowy  o pracę przez wykonawcę (...). Charakter oraz sposób wykonywania pracy przez ratownika wodnego nie wskazuje jednoznacznie na konieczność zawierania z tą osobą stosunku pracy w oparciu o umowę o pracę. Ratownik wodny może zostać zatrudniony w oparciu o umowę cywilnoprawną ponieważ znamiona pracy różnią się od tych charakteryzujących umowę o pracę np. Pracodawca może zlecić ratownikowi wodnemu na podstawie umowy cywilnoprawnej zabezpieczenie obszaru wodnego ponieważ działanie te mają cel osiągnięcia konkretnego rezultatu. Dodatkowo zadanie te nie podlega stałemu nadzorowi, zleceniobiorca  stosuje się jedynie do wskazówek pracodawcy. Ratownik nie udziela pomocy na rozkaz pracodawcy, a jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia (konkretny cel).

Powołując się na powyższe proszę zamawiającego o analizę specyfikacji oraz naniesienie zmian zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo objaśniam, że moje pytanie nie ma na celu obniżenia standardów zatrudniania ratowników wodnych, a jedynie zwrócenie uwagi na charakter rynku zatrudniania ratowników wodnych, w którym brakuje osób do pracy regularnej, a podmioty oferujące pracę muszą posiłkować się osobami studiującymi lub zatrudnionymi w innych miejscach, które wykonują pracę w sposób nie usystematyzowany czasowo. Czy zamawiający zmieni zapis związany z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę?

Odpowiedź

Zamawiający dopuszcza zatrudnienie ratowników na podstawie umowy cywilnoprawnej.

obiekty